WRZESIEń 2020

"1920: Warszawa - Śląsk"

26 września w godzinach 11.00 – 16.00 zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników historii do naszej Biblioteki! W tym dniu, dzięki Stowarzyszeniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Powstaniec Śląski" przeniesiemy się do roku 1920 i poczujemy się jak uczestnicy tamtych wydarzeń.

Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby odwiedzić:
- stanowisko wojska polskiego i stanowisko karabinu maszynowego oraz stanowisko wojsk bolszewickich, a także poczuć atmosferę Bitwy Warszawskiej,
- szpital polowy z roku 1920,
- bojowe stanowisko powstańcze - II Powstanie Śląskie oraz posterunek niemiecki.

Całość zainauguruje patriotyczny występ artystyczny dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Nie lada atrakcją będzie także możliwość udziału w historycznej grze terenowej pod hasłem "Idą Powstańcy". Gra nawiązywać będzie do wydarzeń Bitwy Warszawskiej oraz Powstań Śląskich (limit miejsc: 100, obowiązują zapisy). Strategiczne punkty gry terenowej znajdować się będą na terenach naszych partnerów tj. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Pszczelnik”, Muzeum Miejskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana. Harcerze ZHP rozbiją swoje namioty i zaproszą do nauki musztry, udzielania pierwszej pomocy oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i harcerskich.
Doskonałym uzupełnieniem wydarzenia będzie wystawa: "Śląsk - droga do Niepodległości", udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach,  a pokazująca walki Ślązaków o polskość.
Wydarzenia organizowane są pod hasłem: „1920: Warszawa- Śląsk” i odbędą się w ramach programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nazwa programu dotacyjnego: „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920”.