◄◄  ◄  ►►  ► 
CZERWIEC 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Film kontra książka

Tym razem chcemy zaprezentować naszych polskich pisarzy. Wszyscy pewnie znają z ekranu takie sienkiewiczowskie dzieła jak Potop, Ogniem i mieczem czy Pan Wołodyjowski, Chłopi Reymonta czy Noce i dnie Marii Dąbrowskiej ….My prezentujemy listę naszych książkowo-filmowych propozycji….

 

Ziemia obiecana to polski film historyczno-obyczajowy z 1974 roku w reżyserii i według scenariusza Andrzeja Wajdy, stworzony na podstawie powieści Władysława Reymonta. Zdobył m.in. Złote Lwy w kategorii Najlepszy film.

C.K. Dezerterzy to film komediowy z 1986 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz opracowano na kanwie powieści Kazimierza Sejdy. Zdobył nagrodę Złota Kaczka (najlepszy film polski).

Ballada o Januszku – polski serial dramatyczny z 1987 roku w reżyserii Henryka Bielskiego powstał na podstawie książki Sławomira Łubińskiego pod tym samym tytułem.

Kronika wypadków miłosnych to polski dramat obyczajowy z 1985 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Powstał na podstawie scenariusza Tadeusza Konwickiego (opartego na jego własnej powieści pod tym samym tytułem)

Spis cudzołożnic to film z 1994 roku w reżyserii Jerzego Stuhra. Stanowi adaptację powieści Jerzego Pilcha. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę Złote Lwy w kategorii Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Stanisława Celińska) oraz Nagrodę Specjalną Jury za Najlepsze dialogi (Jerzy Stuhr, Jerzy Pilch).

Solaris – radziecki film fantastycznonaukowy zrealizowany w 1972 roku przez Andrieja Tarkowskiego na podstawie powieści Stanisława Lema. Zdobył Nagrodę Specjalną Jury oraz Prix Interfilm na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Nowsza adaptacja powieści powstała w roku 2002 w reżyserii Stevena Soderbergha.

Uwikłanie jest to polski film kryminalny z 2011 roku w reżyserii Jacka Bromskiego. Zrealizowany na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule.

Wojna polsko-ruska. Polski film z 2009 roku wyreżyserowany przez Xawerego Żuławskiego na podstawie powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Zdobywca m.in. nagrody Złote Lwy w kategorii Najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Borys Szyc).

Samotność w sieci (zapis stylizowany S@motność w sieci) Na podstawie tej bestselerowej powieści Janusza Leona Wiśniewskiego w 2006 roku powstał melodramat w reżyserii Witolda Adamka. Główne role zagrali w nim Magdalena Cielecka oraz Andrzej Chyra.

Pod Mocnym Aniołem, tą powieść Jerzego Pilcha w 2013 roku wyreżyserował Wojciech Smarzowski. W 2015 roku Polska Akademia Filmowa w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca przyznała nagrodę Orła (Kinga Preis).

Ślepnąc od świateł, na motywach tej powieści Jakuba Żulczyka powstał polski serial telewizyjny wyprodukowany przez HBO Polska. Stworzony przez Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka. Nagrodzony w 2019 roku Orłem w kategorii Najlepszy filmowy serial fabularny (Krzysztof Skonieczny).

Żmijowisko to oryginalna produkcja CANAL+ na podstawie popularnej książki Wojciecha Chmielarza. Reżyserem wszystkich odcinków serialu jest Łukasz Palkowski. W rolach głównych występują m.in.: Paweł Domagała, Agnieszka Żulewska,Cezary Pazura.

Nielegalni to polski serial z 2018 roku wyprodukowany przez Canal+ oparty na powieści Vincenta V. Severskiego. Autor książki jest byłym porucznikiem polskiego wywiadu i pracował przy serialu jako konsultant scenariusza. Odcinki 1-5 wyreżyserował Leszek Dawid a 6-10 Jan P. Matuszyński.

Pręgi w reżyserii Magdaleny Piekorz to film z 2004 roku oparty na głośnej powieści Wojciecha Kuczoka „Gnój”. Główne role w filmie zagrali Michał Żebrowski, Jan Frycz, Wacław Adamczyk i Agnieszka Grochowska. Obraz został nagrodzony licznymi nagrodami; m.in. nagroda Orła w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska (Jan Frycz).

Kariera Nikodema Dyzmy to polski serial telewizyjny emitowany przez Telewizję Polską. Scenariusz w reżyserii Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego powstał w 1980 roku na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Serial ten jest uznawany za wybitne osiągnięcie aktorskie odtwarzającego tytułową rolę Romana Wilhelmiego.