25 milowych lat

Od 4 marca  w Galerii Otwartej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich można oglądać wystawę  BEATY TOMANEK  " 25 lat - ludzie, emocje, wydarzenia".
Wystawa prezentuje fotogramy , które nieodłącznie związane są z audycją, której Pani Tomanek jest autorką i która od 25 lat  gości na antenie Radia Katowice. Audycja - „Gdzieś obok nas” pierwotnie kierowana była do osób niewidomych, a później całego środowiska niepełnosprawnych. W przeciągu minionych lat  środowisko osób niepełnosprawnych bardzo się zmieniło, zmieniło się także ich postrzeganie przez społeczeństwo . Jak sama Pani redaktor stwierdziła audycja dziś to nie tylko czas antenowy dla określonej grupy ludzi , ale także instytucja, do której zgłaszają się słuchacze szukający wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Wystawa  prezentuje 25 fotogramów z historii ludzi – bohaterów i słuchaczy audycji, drogę, która nie tylko trwała w czasie ale także drogę jaką musiało przejść społeczeństwo, jaką musieliśmy odbyć my wszyscy, przede wszystkim mentalnie, w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Prezentowane na wystawie wydarzenia wybrali słuchacze audycji uznając je za znaki czasu. Pokazują one przełomowe momenty , będące swojego rodzaju kamieniami milowymi  w tym, by tworzyć lepszy świat, bardziej tolerancyjny, otwarty na drugiego człowieka – człowieka niepełnosprawnego jako pełnowartościowego obywatela, członka społeczeństwa, mającego prawo do realizacji marzeń, pasji . Wernisaż zgromadził nie tylko przedstawicieli władz miasta, ale także osoby związane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych m.in. z czasopisma Nasze Sprawy, czy z Zespołu Szkół Specjalnych z Siemianowic. Zachęcamy do obejrzenia wystawy codzienne w godzinach  otwarcia Biblioteki.