Z nadzieją na oczyszczenie…..czyli prace Vita Adamusa w Galerii Otwartej

Od 7 maja  w Galerii Otwartej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich można oglądać wystawę  „Przenikanie katartyczne”, której autorem jest artysta z Czech - Vit Adamus. Autor z wykształcenia jest pedagogiem, a z zamiłowania artystą - samoukiem. Oprócz pracy pedagogicznej poświęca się działalności artystycznej, literaturze, dziennikarstwu oraz filozofii. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Zorganizował 31 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 30. wystawach zbiorowych. Jego prace goszczą w zbiorach prywatnych zarówno w Czechach, jak i poza granicami. Vit Adamus wydał cztery tomiki poezji, publikował też swoje wiersze w czasopismach literackich. Zgromadzeni na wernisażu goście mogli nie tylko podziwiać niesamowite obrazy i światy wykreowane przez artystę ( warto podkreślić, że autor jest samoukiem), mogli także usłyszeć co dla autora stanowi inspiracje oraz co tak naprawdę oznacza tytuł wystawy. Jest on nawiązaniem do filozofii Arystotelesa, który w swym dziele „Poetyka” wprowadza pojęcie katharsis, jako oczyszczenie. Obrazy i rysunki, jakie można oglądać  na wystawie nie prezentują katharsis ale wskazują na pewne stany przedkatartyczne. Sam autor podczas tworzenia nie osiąga pełnego oczyszczenia, tytułowego katharsis, ale ku niemu zmierza… z nadzieją.