Kryminaliści w Bibliotece

Zwieńczeniem kończącego się Tygodnia Bibliotek było spotkanie  pt. „ Kryminaliści w Bibliotece”, dedykowane  wielbicielom literatury „ze zbrodnią w tle” . Prowadząca je Marta Matyszczak to wielbicielka kryminałów, dziennikarka, wielokrotna laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne, organizowane  w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Podczas spotkania Pani Marta przybliżyła naszym gościom - młodzieży z „katolika” oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - sylwetki najpoczytniejszych obecnie skandynawskich autorów kryminałów:  Stiega Larssona, Camilli Läckberg oraz Jo Nesbo. Podczas spotkania można było nie tylko zapoznać się z pozycjami wspomnianych autorów, dowiedzieć się co nieco o ich życiu, twórczości, ale także poznać ciekawostki z ich życia, jak, kiedy i dlaczego napisali swoje książki, co sprawiło, że to właśnie pisanie stało się ich sposobem na życie. Okazuje się,  że życiorysy  wspomnianych autorów  same niejednokrotnie mogłyby stanowić fabułę niejednej książki. Podczas spotkania można było podziwiać muzyczne popisy Jo Nesbo, wysłuchać fragmentów audiobooków, czy zobaczyć fragmenty wywiadów m.in. z  Camillą Läckberg  czy wspominanym Jo Nesbo ( podczas festiwalu Kryminału we Wrocławiu) , zobaczyć trailery filmów nakręconych na podstawie m.in.  trylogii  Millenium ( Dziewczyna z tatuażem).  Można było dowiedzieć się  który  z powyższych pisarzy był prezesem największego szwedzkiego klubu miłośników science-fiction, a kto z powyższych z zawodu jest ekonomistą. Te oraz wiele innych niesamowitych informacji na temat autorów mogli usłyszeć  uczestniczy wczorajszego spotkania.  Na zakończenie  wśród uczestników spotkania wylosowano nagrody książkowe. O tym, że spotkanie się podobało  świadczy fakt, iż zaraz po spotkaniu zniknęły z półek Biblioteki wszystkie książki  Stiega Larssona, Camilli Läckberg oraz Jo Nesbo.