◄◄  ◄  ►►  ► 
CZERWIEC 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

„Biblioteka inspiruje” - wystawa biżuterii soutache

Jedną z licznych atrakcji, które w ramach Tygodnia Bibliotek (9-13 maja) przygotowała siemianowicka książnica, jest wystawa biżuterii tworzonej w technice haftu soutache (sutasz).
Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek, czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe.                  
Technika ta powstała we Francji w 1 połowie XIV wieku i była wykorzystywana przy produkcji  sukni oraz biżuterii. Swego czasu przyłożyli do niej rękę holenderscy mistrzowie i tak pojawił się haft, przypominający słynne rosyjskie taśmowe tkactwo. Przez wieki technika ta stała się samodzielnym kierunkiem sztuki. W XIX-XX wieku haft sutaszowy stracił na znaczeniu
i używany był zazwyczaj tylko przy produkcji kostiumów teatralnych.
Ożywienie mody na haft sutaszowy odbywa się dziś. Żadna nowoczesna kobieta nie pozostanie obojętna patrząc na wdzięczną linię i unikalność tego haftu. W stylu soutache można zobaczyć przeróżną biżuterię - naszyjniki, broszki, kolczyki, bransoletki, torebki, wachlarze, spinki do mankietów, agrafki itd. Od stylu casual, poprzez etno, ozdoby ślubne oraz rozbudowane kolie i naszyjniki godne balowych kreacji. Biżuteria wykonana tą techniką to bogata paleta kolorów, naturalnych kamieni szlachetnych i minerałów, niezwykła lekkość
i styl. Każdy produkt jest wspaniałym prezentem, podkreśli kobiecy urok, indywidualność, oryginalność, doda wdzięku i ekstrawagancji.
Autorką wystawianych prac jest jedna z pracownic Biblioteki, tworząca pod blogowym pseudonimem „AGGIE Soutache”. W czerwcu będzie możliwość zapisania się na warsztaty z podstaw haftu soutache, a tymczasem serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Centralnej i obejrzenia wystawy oraz wzięcia udziału w innych ciekawych wydarzeniach.