Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

W sobotę..3 września spotkaliśmy się  z naszymi czytelnikami  by wspólnie wziąć udział w piątej już  edycji  Narodowego Czytania dzieł literatury polskiej pod patronatem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej . W poprzednich latach czytaliśmy  „Pana Tadeusza”, „Lalkę” ,
 „Ogniem i mieczem” ….tym razem o  wyborze lektury zdecydowało głosowanie elektroniczne.  „Quo Vadis” , które konkurowało z tak wybitnymi dziełami  jak: „Chłopi” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Wspólnie  przypomnieliśmy sobie  to wybitne dzieło, a pomogli nam w tym wyjątkowi goście…Pan  Robert  Rupala , wystąpił w stroju rzymskiego legionisty, o którym zresztą opowiedział. Miał ze sobą także kilka cennych rekwizytów, a największą ciekawość wzbudziła makieta   „domu Petroniusza” .
Fragmenty powieści czytali: Dyrektor Biblioteki oraz gościnnie pracownik Wydziału Kultury i Sportu Jan Litwiński, który to  fragment Quo Vadis  przeczytał w gwarze śląskiej wzbudzając tym aprobatę słuchaczy.
Niebywałą atrakcją była krótka inscenizacja z „Quo Vadis”  w wykonaniu Teatru „Domino”. Aktorzy mając bardzo niewiele czasu wraz z reżyserem stanęli na wysokości zadania i jak zwykle pokazali doskonały kunszt aktorski.  Spotkanie zwieńczył konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu oraz „Quo Vadis”  . Uczestnicy spisali się na piątkę  i popisali doskonałą wiedzą . Wieści o siemianowickim czytaniu poszły w eter….za sprawą wywiadu, jaki udzieliła Dyrektor Biblioteki I Programowi Polskiego Radia.
Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy zechcieli z nami  spędzić to piękne sobotnie południe, szczególne podziękowania należą się uczniom siemianowickich szkół, a mogliśmy gościć m.in. uczniów oraz opiekunów z „Katolika” , „Meritum” oraz SP nr 3. Swoją obecnością zaszczyciły nas także władze miasta: Pani Prezydent Anna Zasada – Chorab oraz Małgorzata Pichen - Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu.  Liczymy, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się by wspólnie przypomnieć sobie kolejne wybitne dzieło polskiej literatury.