W Bibliotece nie spali…

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra...” (Henryk Sienkiewicz)

Nikt nie zasnął, gdyż wszyscy zgromadzeni w piękne jesienne przedpołudnie w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej uważnie słuchali uczestników Konkursu Pięknego Czytania. Po raz drugi Zespół Szkół „Cogito” oraz Biblioteka zaprosili szkoły podstawowe i gimnazja naszego miasta do współzawodnictwa w interpretowaniu przygotowanych tekstów literackich.

Kandydaci do miana „najpiękniej czytającego na głos” przybyli wraz z przygotowującymi ich nauczycielami oraz osobami kibicującymi - wyposażonymi w baloniki, przeróżne transparenty i mocno ściśnięte za koleżanki i kolegów kciuki.

Konkurs wspaniale poprowadziła para młodych konferansjerów z „Cogito”: Angela Heba oraz Marcin Wach. Po gorącym przywitaniu nastąpiło przedstawienie zasad rywalizacji, losowanie tekstów oraz kolejności występów. Jury w składzie: Anna Sobieraj – naczelnik Wydziału Oświaty,  Agata Dykta – nauczyciel Zespołu Szkół „Cogito” oraz Wiesława Szlachta – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, oceniło 9 uczestników, którzy wcześniej wygrali kwalifikacje szkolne. Wzięto pod uwagę m.in. płynność i tempo czytania jako środek ekspresji, dykcję, modulację głosu, akcent zadaniowy, mimikę i kontakt wzrokowy z odbiorcą oraz radzenie sobie z tremą.

Wyłonienie zwycięzcy nie było łatwe. Ostatecznie klasyfikacja wyglądała następująco:
I miejsce: Alicja Donaj – Szkoła Podstawowa nr 13
II miejsce: Anna Fuss - Szkoła Podstawowa nr 11
III miejsce: Marek Żurawski - Szkoła Podstawowa nr 6
Wyróżnienie: Marta Biziorek – Szkoła Podstawowa nr 6

Ogromne brawa za udany występ zebrały również: Wiktoria Szyłejko (SP 3), Agata Bul (SP 1), Maja Cecot (SP 1 ) Julia Błaszczyk (Publiczne Gimnazjum SRKAK), Julia Harężlak (SP1).

Uczestnicy czytelniczego wydarzenia mieli okazję zapoznać się z niezwykle ciekawą prezentacją multimedialną, przygotowaną przez panią Helenę Kruszecką – nauczycielkę i bibliotekarkę „Cogito”. Warto dodać, że pani Helena jest inicjatorką Konkursu Pięknego Czytania w Siemianowicach! Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja. Do zobaczenia!