KWIECIEń 2018

70-lecie działalności MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich obchodzi w bieżącym roku 70-lecie działalności. Z tej okazji, odbyły się w dniu 7 lutego uroczystości związane z obchodami jubileuszu Biblioteki. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent miasta Siemianowice Śląskie - Rafał Piech.

Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie mgr Wiesławy Szlachty, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich.

Pani Dyrektor powitała Ambasadora Republiki Kuby w Polsce - Jorge Marti Martineza wraz z małżonką, Panią Agnieszkę Gładysz - I Zastępcę Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz Pana Adama Cebulę - Przewodniczącego Rady Miasta. Następnie przedstawiła krótki rys historyczny naszej książnicy, wspomniała o zasłużonych pracownikach oraz podziękowała wszystkich gościom za przybycie.

Pani Agnieszka Gładysz podkreśliła, w swoim wystąpieniu, wkład Biblioteki w budowaniu intelektualnego kapitału społeczeństwa miasta oraz złożyła życzenia dalszych sukcesów na ręce Pani Dyrektor, w imieniu Prezydenta Miasta - Rafała Piecha.

Pan Profesor Jan Malicki - Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, przekazał list gratulacyjny oraz podkreślił wkład bibliotekarzy w kształtowanie szeroko pojętej kultury słowa oraz wskazał na bibliotekę jako miejsce spotkania z drugim człowiekiem.

Ambasador Republiki Kuby w Polsce, Pan Jorge Marti Martinez serdecznie podziękował Pani Dyrektor za zaproszenie na tak ważną uroczystość. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę jaką Republika Kuby przywiązuje do własnej literatury narodowej. Przytoczył postać kubańskiego poety, pisarza oraz przywódcy ruchu niepodległościowego z XIX wieku - Jose Marti, uważanego na Kubie za bohatera narodowego.

Całe wystąpienie Pana Ambasadora tłumaczyła z języka angielskiego Pani Katarzyna Szyper, prowadząca Szkołę Językową "EZ LEARN" w Siemianowicach Śląskich.

Po oficjalnych wystąpieniach i podziękowaniach Pani Dyrektor oddała głos Panu Ryszardowi Sobolewskiemu - podróżnikowi i dziennikarzowi, który roztoczył przed zgromadzonymi gośćmi "Magię Kuby" w swojej niezwykle interesującej prezentacji.

Program artystyczny uświetnił występ zespołu TropiCuba, w gorących rytmach latynoamerykańskich.

Po części oficjalnej, Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek oraz zwiedzanie wystawy "Magia Kuby" Pana Ryszarda Sobolewskiego w Galerii Otwartej we foyer Biblioteki Centralnej.