◄◄  ◄  ►►  ► 
LIPIEC 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Informacja o ognisku

To było pierwsze ognisko zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną wraz Harcerskim Instruktorskim Kręgiem Seniora „Czarne Diamenty”. Rola harcerzy-seniorów w tym wydarzeniu była ogromna – dzięki nim spotkanie w „Powstańczym kręgu” przebiegło „śpiewająco”. Pogoda nam sprzyjała, zaś organizacyjne dylematy pomogli rozwiązać niezawodni przyjaciele z Urzędu Miasta, Hufca ZHP im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich oraz siemianowickiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego.

27 września 2019 na Rzęsę przybyli nie tylko skauci, ale i uczestnicy rajdu rowerowego „Historia kołem się toczy”. Nie zabrakło też przedstawicieli Urzędu Miasta – wszystkich serdecznie przywitała pani Bogumiła Śliż – dyrektorka Biblioteki. Podkreśliła ważną rolę jaką piosenki powstańcze i partyzanckie pełniły w czasach powstańczej zawieruchy.  Prowadzenie ogniska zostało przekazane druhowi harcmistrzowi Marianowi Cichoniowi – komendantowi „Czarnych Diamentów”.
„Już rozpaliło się ognisko…”
Nikt nie miał wątpliwości, że ognisko zapłonie bez problemów. Tylko cztery zapałki! Profesjonalnie zbudowany stos zapalały panie: Małgorzata Pichen – naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu, Elżbieta Nieszporek – pełnomocniczka ds. Organizacji Pozarządowych, podharcmistrzyni Monika Giluk – komendantka hufca, Bogumiła Śliż – dyrektorka MBP.
Zgodnie z harcerską tradycją zostali wybrani strażnicy ognia. Odpowiedzialną służbę dbania, aby ognisko nie zgasło, powierzono druhnie Mai Falkus i druhowi Witkowi Sulikowi.
„…lecz dusze młode otwarte na świat”.
Przy akompaniamencie czterech gitar harcerscy seniorzy zaprezentowali piosenkę, która opowiada o prawie 20 latach ich działalności. I trzeba przyznać - można pozazdrościć „Czarnym Diamentom” werwy i optymizmu. Po tej szczególnej autoprezentacji druh Marian zaprosił do wspólnego śpiewania wszystkich zgromadzonych przy cieple ogniska.
„Historia kołem się toczy”
Zanim jednak zaczęły się unosić nad Rzęsą nuty piosenek powstańczych, żołnierskich, partyzanckich, harcerskich, został podsumowany rajd rowerowy. Przez ponad tydzień siemianowiczanie, bez względu na wiek, mogli wziąć udział w akcji, której celem było odwiedzenie miejsc upamiętniających wydarzenia związane z walkami o niepodległość Polski i ważnymi postaciami w historii Siemianowic.  Ponad sto osób zdecydowało się w dniach
13-21 września na połączenie aktywności fizycznej z edukacją historyczno-regionalną.
Z przebytych wycieczek stworzyli prezentacje, które zostały ocenione. Jury nie miało łatwego zadania. Ostatecznie kolejne miejsca zajęli:
I miejsce: zespół rodziny Klimek (Jan, Wojciech, Katarzyna, Daniel)
II miejsce: Damian i Tomasz Zdechlikiewicz
III miejsce: Zofia Bednarz i Maja Czech-Bednarz
Wyróżnienia otrzymały zespoły:
1. Rodzina Pezda (Mateusz, Stanisław, Michał, Łucja),
2. Kajetan i Miłosz Imieło,
3. Jakub i Katarzyna Bednorz.
Laureaci odebrali nagrody, zaś szczególne podziękowania skierowane zostały do pani Jagody Pustuł – nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1, która włączyła się w promocję rajdu. Podziękowano też hm. Marianowi Cichoniowi i Kręgowi za przygotowanie i prowadzenie ogniska.
„Już zachodzi czerwone słoneczko…”
Później rozbrzmiewały kolejne piosenki. Ważnym punktem programu była 3-częściowa gawęda o Powstaniach Śląskich, wygłoszona przez siemianowickiego historyka, honorowego członka HIKS „Czarne Diamenty” -  pana Wojciecha Kempę. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali o przyczynach i przebiegu powstańczych zrywów. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii.
„Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie…”
Trudno było dorównać w śpiewie seniorom. Jednak młodzież podjęła swego rodzaju dialog i zaprezentowała nowsze utwory, w których można wyczytać kontynuację harcerskich tradycji i wierność ideałom poprzedników. „Powstańczy krąg” objął pamięcią również bohaterów II wojny światowej. Właśnie 27 września Związek Harcerstwa Polskiego obchodził Alert Pamięci, w związku z 80. rocznicą przejścia ZHP do konspiracji. Wybrzmiały pieśni o harcerskich bohaterach śląskiego września, o Szarych Szeregach…
„Ogniska już dogasa blask…”
Lista ogniskowych piosenek była długa. Przyszedł jednak ten moment, zawsze trudny dla harcerskiej braci, że trzeba się było rozstać. Po dwugodzinnym” śpiewograniu”, z przerwą na degustację pieczonych w ogniu kiełbasek i sympatyczne rozmowy, zawiązaliśmy pożegnalny krąg, obiecując sobie… „przy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów…”

„Powstańczy krąg” to część projektu „Pod rękę z Niepodległą 1919-2019”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.