LISTOPAD 2020

"1920: Warszawa - Śląsk" Relacja

26 września w godzinach 11.00 – 16.00 zaprosiliśmy  wszystkich miłośników historii do naszej Biblioteki! W tym dniu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Powstaniec Śląski" zabrała nas w podróż  do  roku 1920 prezentując  :
- stanowisko wojska polskiego i stanowisko karabinu maszynowego, oraz stanowisko wojsk bolszewickich,
- szpital polowy z roku 1920,
- bojowe stanowisko powstańcze - II Powstanie Śląskie oraz  posterunek niemiecki.

Całość zainaugurował  patriotyczny występ artystyczny dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Nie lada atrakcją była  także możliwość udziału w historycznej grze terenowej, pod hasłem "Idą Powstańcy". Gra nawiązywała  do wydarzeń Bitwy Warszawskiej oraz Powstań Śląskich . Harcerze   zaprosili  do nauki musztry, udzielania pierwszej pomocy oraz wspólnego śpiewanie pieśni patriotycznych i harcerskich, które pierwotnie miały odbyć się przy ognisku, ponieważ  aura popsuła nam szyki śpiewy rozbrzmiały w budynku Biblioteki.
Doskonałym uzupełnieniem wydarzenia była także  wystawa: "Śląsk - droga do Niepodległości" , udostępniona dzięki uprzejmości   Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a pokazująca walki Ślązaków o polskość.  Odwiedzili nas także przedstawiciele siemianowickiej Policji , którzy zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy w aspekcie  Covid -19 oraz przybliżyli  projekt o nazwie KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZIECZEŃSTWA. Tym akcentem zakończyliśmy pełen wrażeń dzień  z historią w tle.
Wydarzenia zostały  zorganizowane  pod hasłem: „1920: Warszawa- Śląsk” i odbyły się w ramach  programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nazwa programu dotacyjnego: „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920”.