Wędrówki dalekie i bliskie

19 września 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskiej zebrali się pasjonaci podróżowania, górskich wędrówek i ?roweru. Spotkaniem z dwójką młodych
podróżników: Katarzyną Gądek i Andrzejem Brandtem zainaugurowało nowy cykl biblioteczny ?Wędrówki dalekie i bliskie?.

Wieczór upłynął w niezwykle miłej atmosferze. Jego bohaterowie opowiedzieli o swoich przeżyciach w czasie zeszłorocznej wyprawy rowerowej. ?Rowerem przez Himalaje, Karakorum i Pamir? ? taki był cel podróży, który miał urzeczywistnić marzenia pokonania najwyższych pasm górskich. Jednak z założonych 7 tysięcy kilometrów przejechali ?tylko? 5 tysięcy, gdyż z powodu konfliktów lokalnych, napiętej sytuacji społeczno-politycznej nie udało im się uzyskać zgody na wjazd do Pamiru. Jak się więc można domyślić, ich eskapada obfitowała w wiele perypetii?
Cztery miesiące podróży w twardych siodłach przez Himalaje, dostarczyły im mnóstwo mocnych wrażeń, z którymi podzielili się ze słuchaczami. Oprócz opowieści o kulturze, religii, życiu codziennym mieszkańców Tadżykistanu, Uzbekistanu, Indii, Nepalu ? tak innym od naszego, uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć o trudach przedsięwzięcia, codziennej rzeczywistości ?rowerowego turysty?, przygodach, które przeżyli na szlaku. Trzeba przyznać, że podróżnicy wykazać się musieli niebywałą odwagą oraz siłą fizyczną
i psychiczną. Bo chociaż w większości byli przyjmowani z niezwykłą, azjatycką gościnnością i życzliwością, w niektórych miejscach bycie ?białym? okazało się niebezpieczne.
Opowiadania okrasił pokaz pięknych zdjęć krajobrazów, budowli, miejscowej ludności oraz muzyka. Były też ciekawostki o przyrodzie, ?kulturze drogowej?, kulisy zdobywania niektórych szczytów i wzruszające komentarze na temat polskich śladów w Himalajach.

Zgromadzeni w siemianowickiej książnicy wyrazili podziw i uznanie dla ?ekstremalnych rowerzystów?. Zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Zgodnie też stwierdzili, że warto podejmować trudy wędrówki; niekoniecznie na rowerze, chociaż ten został określony jako wynalazek doskonały. A w głowach i sercach ?prelegentów? narodził się już plan kolejnej wyprawy w miejsca, do których w 2012 roku dotrzeć się im nie udało. Życzymy powodzenia!
Zachęcamy gorąco do prześledzenia tej niesamowitej podróży na stronie http://wyprawa.nonstopadventure.pl/
24 października zapraszamy  na kolejne podróżnicze retrospekcje, gościem  będzie Iwona Bocian.
autor: Katarzyna Majchrowska, fot. Andrzej Brandt, Katarzyna Gądek