Filmowo w bibliotece

FILMOWO W BIBLIOTECE CZYLI PLAKAT FILMOWY LAT 60. Z KOLEKCJI ANTONIEGO HALORA
20 lutego br.  galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej zapełniła się po brzegi,  a to za sprawą wyjątkowej wystawy :   PLAKAT FILMOWY LAT 60. Z KOLEKCJI ANTONIEGO HALORA. Prezentowana  wystawa to gratka nie tylko dla wielbicieli filmu, ale  przede wszystkim polskiej szkoły plakatu. O niej właśnie opowiedział gościom kurator wystawy- Mariusz Ciszewski - Specjalista ds. edukacji filmowej z Filmoteki Śląskiej. Zadaniem wystawy jest  uchwycenie ducha epoki, w której przedstawione plakaty powstały oraz pokazanie, że plakat, jako ulotna sztuka użytkowa  osiągnął w tamtym okresie bardzo wysoki poziom i do dzisiaj może  służyć za wzorzec najlepszego designu. Wśród autorów prezentowanych plakatów możemy podziwiać  wielkie nazwiska, takie jak :W. Świerzy,  F. Starowieyski, B. Zelek J. Rapnicki, J. Jaworski, L. Hałdanowicz , do filmów:  Lampart, Iwan Groźny, Zabić Drozda, Trema, Parasolki z Cherbourga, Popioły, Trema, Nieznajomy z pociągu?
Klamrę wystawy stanowią 2 plakaty ,,westernowe?. Western to gatunek, który w latach 60. ubiegłego stulecia był  niezwykle popularny w Polsce, był jednocześnie silnie związany z filmowymi zainteresowaniami Antoniego Halora. Wystawa jest swojego rodzaju podróżą w czasie,  dzięki której możemy  przypomnieć sobie filmy, którymi zachwycaliśmy się w czasach, kiedy polska rzeczywistość była szara, a film  był namiastką  wielkiego świata, do którego wstęp mieli nieliczni.  Wernisaż zgromadził nie tylko wielbicieli X  muzy, ale także najbliższych Antoniego Halora, m.in.  żonę Bogumiłę Halor oraz syna Jakuba, którzy użyczyli eksponaty do wystawy.  Obecni byli także przedstawiciele Gimnazjum nr  7 w Siemianowicach Śl.   im. Antoniego Halora .  Wystawę będzie można oglądać do 23 marca , do czego bardzo Państwa zachęcamy, gdyż nie często możemy gościć w naszych skromnych progach ekspozycje tak wybitnych twórców.