Polskie dwory i pałace oraz ich rezydenci

Biblioteczne podróże w czasie i przestrzeni
W dawno (lub niedawno) minionym dzieciństwie wielu z nas wyobrażało sobie, że zamieszkuje w pałacu/zamku w charakterze księżniczki, króla, rycerza czy też nawet smoka? Doskonałą okazję do częściowego powrotu do tych fantazji było spotkanie pod hasłem ?Polskie dwory i pałace oraz ich rezydenci?, które odbyło się 28 lutego w Bibliotece. Prowadzący  dr Zdzisław Janeczek opowiadał zgromadzonym o jakże interesujących losach polskich dworów, pałaców oraz życiu ich różnorodnych mieszkańców. Zabrał nas w podróż w czasie i przestrzeni, przybliżył burzliwe losy i  dzieje zabytkowych budowli, które dziś niestety bardzo często niszczeją, zapomniane i zaniedbane, zaś ich piękno i monumentalność pozostały jedynie we wspomnieniach historyków lub dawnych rycinach i fotografiach. Rezydenci tychże budowli bywali równie interesujący i niezwykli, jak zamieszkiwane przez nich posiadłości, aczkolwiek niestety pamiątki po nich okazały się mniej trwałe, niż kamienne mury. Gorąco polecamy, byśmy poświęcili więcej uwagi przepięknym zabytkom naszej polskiej ziemi, gdyż często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że kryje ona prawdziwe skarby, których próżno byśmy szukali poza naszymi granicami.
Uczestnikom wykładu serdecznie dziękujemy za udział, a wszystkich entuzjastów podróżowania zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu ?Wędrówki Dalekie i Bliskie?.

Burbiszki

Naglowice Muzeum Mikołaja Reja