Sobota z ?Trylogią?

Sobotnie południe w Bibliotece upłynęło pod znakiem ?Trylogii ? Henryka Sienkiewicza, a to za sprawą  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który zainicjował akcję Narodowego Czytania. Celem akcji jest przede wszystkim  popularyzacja czytelnictwa oraz przypomnienie sobie  najwybitniejszych dzieł  polskiej literatury . Czytaliśmy już ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku nadszedł czas na ?Trylogię? Henryka Sienkiewicza,  w której ukazany jest głęboki patriotyzm, połączony z przygodą i humorem, a Polacy nie tylko walczą, ale także marzą, tęsknią i kochają.  Siemianowicka książnica także włączyła się w tę szczytną akcję, do której zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta , ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej, która nie zawiodła i mimo pięknej pogody postawiła na klasykę, czyli Sienkiewicza.  Na nasze zaproszenie  odpowiedziały także władze miasta i tak fragmenty ?Trylogii? czytali: Prezydent Henryk Ptasznik, Danuta Sobczyk ?  Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rodziny i Polityki Społecznej  oraz Irena Chlebik ? Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Urzędu Miasta. Gościliśmy  także  aktora , znanego z desek Teatru Śląskiego ? Antoniego Gryzika, którego niesamowity głos jest wręcz stworzony  do czytania ?Trylogii?.  Doskonałym uzupełnieniem tekstu były fragmenty ekranizacji ?Potopu? w reżyserii Jerzego Hoffmana, o oprawę muzyczną zadbał Paweł Kosiński. Spotkanie było także doskonałą okazją, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat Sienkiewicza w konkursie.  Na zwycięzców czekały nagrody , a pytania  do najłatwiejszych nie należały ?.Mamy nadzieję,  że za rok będziemy znowu mogli przypomnieć sobie kolejne dzieła polskiej literatury w tak doskonałym gronie  i uczestniczyć w tym święcie języka polskiego, bo to doskonała okazja aby  delektować się  pięknem naszego języka, co szczególnie dziś jest tak ważne.