◄◄  ◄  ►►  ► 
CZERWIEC 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Śląsk, nasza mała Ojczyzna

W naszych sercach Śląsk zajmuje ważne, szczególne miejsce i wielu z nas czuje się mocno z nim związanych. W niejednym domu rodzinnym się godo, a nie rozmawia, wciąż kultywowane są śląskie tradycje i zwyczaje, w tym oczywiście kuchnia. Bywa jednak tak, że nasza wiedza o Górnym Śląsku, jego historii, kulturze i folklorze jest niewielka bądź żadna. Nie zawsze szkoła czy dom rodzinny potrafią takie informacje przekazać, dlatego warto w najbliższym czasie odwiedzić Bibliotekę Centralną, gdzie udostępniono szereg ciekawych informacji, książek, gazet i wycinków prasowych o śląskiej tematyce. Niektóre z nich będą dla nas nowością (np. śląskie przekłady fragmentów ?Hobbita?, ?Harrego Pottera?? i innych znanych tekstów), a inne tylko przypomnieniem, np. dawno niesłyszanych śląskich słów.
Z takiej okazji odświeżenia sobie informacji o Śląsku oraz przyswojenia nowych skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Katolickiego, uczestnicząc w spotkaniu pt. ?Czwartek ze Śląskiem?, prowadzonym przez panią Anitę Witek, nauczycielkę historii z Liceum Katolickiego. W bardzo ciekawy i przystępny sposób pani Witek przybliżyła nam wszystkim życie i działalność Henryka Sławika, którego 120 rocznicę urodzin oraz 70 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Barwne dzieje tego powstańca śląskiego, posła do Sejmu Śląskiego, a także bohatera trzech narodów ? polskiego, węgierskiego i żydowskiego, zamordowanego w 1944 r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen za ratowanie żydowskich dzieci, zasługują na naszą uwagę i pamięć.
Wszyscy chcących poszerzyć swoją wiedzę o Górnym Śląsku mogą znaleźć w zbiorach Biblioteki wiele ciekawych informacji, książek oraz prasy.