KWIECIEń 2020

Czy Powstania Śląskie miały sens

Możemy zauważyć, że czas przed wyborami to czas wszechobecnych debat. Bardzo je lubimy,
a zwłaszcza lubią brać w nich udział politycy. Ta wszechobecność nie oznacza jednak, że
w debatowaniu jesteśmy mistrzami. Bardzo często za liczbą wypowiedzianych słów nie idzie mądrość argumentów, a każda z debatujących stron okopuje się na swojej pozycji, nie dopuszczając innego punktu widzenia. Wydaje się to być bardzo skomplikowane i nie do przejścia. Tymczasem debatowanie powinno być przyjemnością. Należy się tego uczyć od najwcześniejszych lat, by nabrać wprawy w dyskusji oraz umiejętności obrony swojego zdania czy poglądów. Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki na czele z panem dr Kamilem Paździorem zaprasza na przygodę z debatą. Ta dyskusja będzie szczególna ze względu na temat: „Czy Powstania Śląskie miały sens?” Nie należy się jednak jej bać, ponieważ osoby, które będą brać udział w debacie zostaną najpierw podczas spotkania „nauczone i przećwiczone” przez swoich starszych kolegów z „Matei”, a dopiero potem wykorzystają zdobyte umiejętności podczas debaty. Chodzi o to, żeby w niekonwencjonalny sposób zachęcić młodzież do pogłębiania wiedzy na temat historii, a szczególnie historii naszego regionu, jak również o to, by nauczyć się właściwie i mądrze dyskutować, a nie kłócić.

Zapraszamy 12.11.2019 r. na godzinę 12.00 do Biblioteki Centralnej przy al. Sportowców 3 wszystkich, którzy chcieliby przypatrzeć się „bitwie” na argumenty.

Debata „Czy Powstania Śląskie miały sens?” jest częścią projektu „Pod rękę z Niepodległą 1919-2019”, dofinansowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.