KWIECIEń 2021

O nas

Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich jest jedną z najstarszych i największych instytucji upowszechniania kultury w mieście. Nasza książnica to spadkobierczyni  tradycji oświatowych  m.in. krzewionych przez Towarzystwo Czytelni Ludowych, którego korzenie sięgają  połowy XIX w. Pierwsze udokumentowane wzmianki o działalności sięgają 1881 roku. Księgozbiór pierwszej biblioteki liczył 157  książek, a pieczę nad nią sprawował Piotr Kołodziej. Powojenne dzieje Biblioteki rozpoczynają się 21 stycznia 1948 roku.
Miejską Bibliotekę Publiczną im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich tworzy Biblioteka Centralna oraz sieć 8 Filii w poszczególnych dzielnicach miasta.

Naszą misją
jest wzbogacanie życia mieszkańców Siemianowic Śląskich poprzez łączenie ludzi, informacji, wiedzy i idei.

Wizja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich to stworzenie instytucji nowoczesnej i kreatywnej, otwartej na potrzeby mieszkańców oraz na współpracę z różnymi instytucjami.
To miejsce spotkań, sposób spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań, dostarczania wiedzy, a także poszanowania tradycji i dbanie o dziedzictwo kulturowe miasta i regionu.

Naszym celem
jest udostępnianie przestrzeni wraz z jej infrastrukturą mieszkańcom Siemianowic Śląskich oraz stworzenie w niej prężnie działającego ośrodka życia lokalnego.
Dążymy do uzyskania światowych standardów nowoczesnej biblioteki multimedialnej      o szerokich funkcjach informacji kulturalnej, historycznej i naukowej.

Pozostajemy do dyspozycji naszych czytelników i specjalnie dla Państwa:
- udostępniamy zbiory (w tym dokumenty życia społecznego);
- kupujemy książki, audiobooki, czasopisma oraz dostęp do platformy Legimi;
- organizujemy imprezy o charakterze kulturalnym i edukacyjnym np. BobloFest, Smoczolandia;
- organizujemy wystawy w ramach naszej Galerii Otwartej;
- prowadzimy działania animacyjne wspierające i promujące czytelnictwo m.in. kiermasze książek, lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, warsztaty zajęciowe;
- spotykamy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki;
- bierzemy udział w imprezach i akcjach ogólnopolskich m.in.:
„Tydzień Bibliotek”
„Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”
 „Cała Polska czyta dzieciom”
 „Narodowe Czytanie”
„Dyskusyjne Kluby Książki”
- współpracujemy z przedszkolami, szkołami, stowarzyszeniami, organizacjami non profit, środowiskami osób z niepełnosprawnościami;
- wykorzystujemy nowe technologie do realizacji zadań, w tym do organizacji wydarzeń online;
- wdrażamy nową wersję systemu bibliotecznego Patron;
- nasi wolontariusze ze Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic dostarczają książki w ramach akcji „Książka pod drzwi”,
- uruchomiliśmy wrzutnię książek.
Planujemy:
- Wprowadzenie newslettera;
- Modyfikację strony internetowej Biblioteki oraz dostosowanie jej do wymogów ustawy o dostępności;
- Remonty i modernizację Fili bibliotecznych;
- Edukacje ekologiczną mieszkańców naszego miasta w ramach warsztatów i zajęć w ramach zewnętrznego otoczenia biblioteki;
- Chcemy stworzyć ogród biblioteczny;
- Staramy się pozyskiwać dodatkowe środki finansowe na różnego rodzaju działania animacyjne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Siemianowiczan do korzystania z naszych usług.