MAJ 2021

W „Galerii Otwartej”

Jak uczcimy 100 lecie wybuchu III Powstania Śląskiego? W sposób  niesztampowy, mianowicie zapraszamy  do naszej Galerii Otwartej  do oglądania wystawy   zatytułowanej
„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie"

Wystawa prezentuje  trzydzieści mało znanych bohaterek z przełomu XIX i XX wieku,  związanych z  historią Górnego Śląska, a na tym tle ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową.
Kobiety bardzo często były pomijane i ich rola oraz wkład we  współtworzenie dziejów Śląska  marginalizowane.  Śląsk, jako obszar przemysłowy zdominowany był przez mężczyzn. Tym samym ich rola była bardziej znacząca, kulturotwórcza, decydująca o cechach tradycji i wizerunku miejsca.
Wystawa to swoista lekcja historii, pokazująca  jak ważna i jednocześnie niedoceniona  była  praca i rola kobiet w naszym regionie.
Kuratorka wystawy: dr Małgorzata Tkacz-Janik
Autorka memów: Marta Frej
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie debata online: „Czy Górnoślązaczki miały w mężczyznach sojuszników swojej emancypacji?” Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do czynnego współudziału w dyskusji „na żywo” na naszym profilu FB w dniu 5 maja (środa) o godzinie 17.00. Swój udział w debacie zapowiedzieli znamienici goście:
dr Ewa Piaskowska
prof. Maciej Duda
Konstanty Wolny
prowadząca - dr Małgorzata Tkacz-Janik.