MAJ 2021

60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie

Już 5 maja zaprosimy  do naszej Galerii Otwartej  do oglądania wystawy   zatytułowanej : „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie".

Wystawa prezentuje  trzydzieści mało znanych bohaterek z przełomu XIX i XX wieku,  związanych z  historią Górnego Śląska, a na tym tle ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową.
Kobiety bardzo często były pomijane i ich rola oraz wkład we  współtworzenie dziejów Śląska  marginalizowane.  Śląsk, jako obszar przemysłowy zdominowany był przez mężczyzn. Tym samym ich rola była bardziej znacząca, kulturotwórcza, decydująca o cechach tradycji i wizerunku miejsca.
Wystawa to swoista lekcja historii, pokazująca  jak ważna i jednocześnie niedoceniona  była  praca i rola kobiet w naszym regionie.
Kuratorka wystawy: dr Małgorzata Tkacz-Janik
Autorka memów: Marta Frej
Projekt został realizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz programu Niepodległa. Partnerem przedsięwzięcia jest śląskie Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet.
Wernisaż wystawy odbył się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w listopadzie 2019 roku.
Wystawa była już prezentowana w Senacie RP, w Zamku Cieszyn, w Bieruńskim Ośrodku Kultury, w Rybniku w Bibliotece oraz w Halo! Rybnik, w Bytomiu w Biurze Promocji Miasta, w Bibliotece w Dąbrowie Górniczej, w MOKiS Pyskowice oraz w Katowicach w Instytucie Korfantego.
Cieszymy się, że nasza Biblioteka będzie kolejnym miejscem, gdzie możemy pokazać  historię kobiet, które współtworzyły naszą lokalną historię!
Doskonałym uzupełnieniem i komentarzem do wystawy będzie debata online, zaplanowana na 5 maja (godzina 17.00) na naszym FB