◄◄  ◄  ►►  ► 
MAJ 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdziesz mnie w bibliotece

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, obchodzonego, jak co roku, w dniach 8-15 maja. Jest ono swojego rodzaju zaproszeniem, ale wybór, czy zaproszenie zostanie przyjęte zależy od Czytelnika, ale także i nas, bibliotekarzy, którzy kreują to miejsce na żywe, prawdziwe, bezpieczne, wolne, dające wiele możliwości, otwarte na idee. 

Z tej okazji w całej Polsce odbędą się liczne imprezy promujące czytelnictwo i biblioteki. Mają one na celu między innymi podkreślenie korzyści płynących z czytania i uczestnictwa w kulturalnym życiu bibliotek. Podobnie jak w roku ubiegłym, ze względu na pandemię, część działań odbędzie się w rzeczywistości wirtualnej, ale liczymy także, że będziemy mieli okazję się z Wami zobaczyć.
Przygotowaliśmy mnóstwo czytelniczych niespodzianek dla dużych i małych, zatem warto zaglądać na nasze kanały społecznościowe. Każdego dnia będą czekały na Was quizy, konkursy, zabawy. Ale zachęcamy także do odwiedzania naszej Biblioteki, bo mamy nie lada atrakcje dla starszych i młodszych Czytelników. Tym drugim polecamy szczególnie zabawę „Klikam – odpowiadam” – konkurs literacki dla Czytelników. Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotuje kody QR do sczytania przez smartfon Czytelnika, w których zaszyfrowane zostaną pytania dotyczące wybranej postaci literackiej, fragmentu książki, itp. Za poprawne odpowiedzi Czytelnikowi przyznawane będą punkty. Suma zebranych punktów wskaże na koniec tygodnia zwycięzcę.
„Znajdź mnie w bibliotece” – to nasza kolejna propozycja: na Facebooku Biblioteki będzie można obejrzeć filmik z teatrzykiem KAMISHIBAI, za pomocą którego będzie czytany „Miś Paddington”. Po obejrzeniu filmiku zadaniem Czytelników będzie przyjście do Działu dla Dzieci i Młodzieży oraz odnalezienie książki o przygodach Misia Paddingtona, jak również innych książek Michaela Bonda. Nagrody czekają!
Wiemy, jak bardzo kochacie książki, dlatego w dniach 10 – 14 maja od godz. 10.00 – 19.00 w Bibliotece Centralnej odbędzie się kiermasz książek pod hasłem „Czytelniku! Wydaj pieniążki na tanie książki!”. Będzie to doskonała okazja do uzupełnienia domowej biblioteczki. Dla tych, którym umknął termin oddania książki (nie dłużej niż trzy miesiące) przygotowaliśmy akcję „Dni wolności książki, czyli książkowa abolicja!” - będzie można oddać książki bez konsekwencji finansowych. Natomiast w poniedziałek 10. maja o godz. 15.30 zapraszamy na zajęcia z pilatesu, które odbęda się w plenerze , przy Bibliotece Centralnej (dla zapisanych osób).
Poza tym przez cały maj będzie można podziwiać wystawę w naszej Galerii Otwartej zatytułowaną „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie". Jest to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających w skali 1:1 trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku, związanych z burzliwą historią Górnego Śląska, a w szczególności ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową. Wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Instytutu Korfantego.
To tylko część atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Szczegółowy pogram znajdziecie na naszej stronie internetowej www.mbpsiemianowice.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Znajdziecie nas w Bibliotece!

 

WYDARZENIA ONLINE

8 maj 2021 – sobota – online plakat: świętujemy Dzień Bibliotekarza. Przyjmujemy życzenia od naszych czytelników.
8 – 15 maja 2021 – „Nie tylko nowości - bibliotekarz i czytelnicy polecają” – online codziennie przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek zamieszczamy recenzje ulubionych książek bibliotekarzy i naszych czytelników.
8 - 15 maja 2021 – Zabawa online z cyklu: „Czy wiesz gdzie jestem?” – codziennie przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek zamieszczamy zdjęcia charakterystyczne z naszych fili i biblioteki centralnej i prosimy czytelników o odgadnięcie jakie to miejsce.
8 - 15 maja 2021 - „Dla każdego coś ciekawego” – codziennie przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek przybliżamy gatunki literackie online. Każdego dnia informacja i innym gatunku literackim.
10 maj 2021 - (poniedziałek) ogłaszamy konkurs online dla czytelników: „Fotografia z książką w tle” – inicjatywa połączenia pasji robienia zdjęć z pasją czytania książek. Promocja czytelnictwa. Rozstrzygniecie konkursu 17.05.2021 r.
10 maja 2021 r. – poniedziałek godz. 10.00 – 18.00 Dział dla Dzieci i Młodzieży (al. Sportowców 3)
Znajdź mnie w bibliotece – umieszczenie na Facebook biblioteki filmiku z teatrzykiem KAMISIBAI. Czytany będzie „Miś Paddington”. Zadaniem czytelników (którzy zobaczą filmik) będzie przyjście do biblioteki Działu dla Dzieci i Młodzieży (dowolnego dnia Tygodnia Bibliotek) i znalezieniu książki o przygodach Misia Paddingtona oraz innych książek Michaela Bonda.
10 – 14 maja 2021 r. – poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 18.00 Dział dla Dzieci i Młodzieży (al. Sportowców 3)
Klikam- odpowiadam – Konkurs literacki dla czytelników. Biblioteka przygotuje kody QR do zczytania przez smartfon, telefon czytelnika w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. W kodzie QR zaszyfrowane będzie pytanie dotyczące postaci literackiej, fragmentu książki, itp. Za poprawne odpowiedzi czytelnikowi przyznawane są punkty. Suma zebranych punktów wskaże na koniec tygodnia zwycięzcę.
14 maja 2021 r. – piątek
godz. 16.30 – 18.00 Filia nr 2 (ul. Niepodległości 45) Dyskusyjny Klub Czytelniczy – spotkanie online.
8 – 15 maja 2021 r. – od soboty do soboty Filia nr 8 (ul. Zgrzebnioka 43a)
Wydarzenie w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – działania online:
„Książka bez obrazków” – głośne czytanie
Nie tylko nowości – bibliotekarz poleca ... recenzja dla dorosłych „Zabić drozda”, a dla dzieci „Malutka Czarownica”
Zabawa tytułami – Informacje o książkach polecanych przez filię nr 8
Magiczne kółeczka lub zakładka do książki- instrukcja wykonania (filmik)

WYDARZENIA BEZPOŚRENIE:

10 maj (poniedziałek) - wystawa książek polecanych przez czytelników i bibliotekarzy w bibliotece i filiach wraz z recenzjami, które dołączone będą do książek. Promocja czytelnictwa.
10 – 14 maja - poniedziałek – piątek od godz. 10.00 – 19.00 Biblioteka Centralna (al. Sportowców 3) Kiermasz książek – Czytelniku! Wydaj pieniążki na tanie książki!
10 – 14 maja 2021 r. – poniedziałek – piątek od godz. 10.00 – 19.00 Biblioteka Centralna (al. Sportowców 3) Dni wolności książki czyli książkowa abolicja.
10 maja 2021 r. – poniedziałek godz. 15.30 Biblioteka Centralna (al. Sportowców 3) Pilates na trawie (dla zapisanych osób).
10 – 14 maja 2021 r. – poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 18.00 Dział dla Dzieci i Młodzieży (al. Sportowców 3)
Kto szuka ten znajdzie – wśród książek bibliotecznych ukryte będą niespodzianki oraz książki zapakowane w formie prezentu. Czytelnik będzie musiał odpowiedzieć na pytania (krótkie zagadki, fragmenty książki do odgadnięcia, itp.). Poprawna odpowiedź to wskazówka od bibliotekarza w którą stronę iść, aby odnaleźć ukryte niespodzianki. Wydarzenie w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

12 maj 2021 r. – środa godz. 16.00 – 18.00 – Filia nr 9 (Powstańców 54)
„Spotkajmy się przy robótce” – warsztaty dla dorosłych (prosimy o telefoniczną rezerwację (32) 228-10-16 – ilość miejsc ograniczona).

14 maja 2021 r. – piątek, godz. 15.00 - 18.00 Biblioteka Centralna (al. Sportowców 3)
w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek proponujemy Dzień otwarty w Bibliotece.