◄◄  ◄  ►►  ► 
MAJ 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Niepodległa 2020

26 września w godzinach 11.00 – 16.00 zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników historii do naszej Biblioteki! W tym dniu, dzięki Stowarzyszeniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Powstaniec Śląski" przeniesiemy się do roku 1920 i poczujemy się jak uczestnicy tamtych wydarzeń.

Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby odwiedzić:
- stanowisko wojska polskiego i stanowisko karabinu maszynowego oraz stanowisko wojsk bolszewickich, a także poczuć atmosferę Bitwy Warszawskiej,
- szpital polowy z roku 1920,
- bojowe stanowisko powstańcze - II Powstanie Śląskie oraz posterunek niemiecki.

Całość zainauguruje patriotyczny występ artystyczny dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Nie lada atrakcją będzie także możliwość udziału w historycznej grze terenowej pod hasłem "Idą Powstańcy". Gra nawiązywać będzie do wydarzeń Bitwy Warszawskiej oraz Powstań Śląskich (limit miejsc: 100, obowiązują zapisy). Strategiczne punkty gry terenowej znajdować się będą na terenach naszych partnerów tj. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Pszczelnik”, Muzeum Miejskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana. Harcerze ZHP rozbiją swoje namioty i zaproszą do nauki musztry, udzielania pierwszej pomocy oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i harcerskich.
Doskonałym uzupełnieniem wydarzenia będzie wystawa: "Śląsk - droga do Niepodległości", udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach,  a pokazująca walki Ślązaków o polskość.
Wydarzenia organizowane są pod hasłem: „1920: Warszawa- Śląsk” i odbędą się w ramach programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nazwa programu dotacyjnego: „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920”.

Regulamin Gry TUTAJ

1920 Warszawa - Śląsk relacja z wydarzenia

26 września w godzinach 11.00 – 16.00 zaprosiliśmy  wszystkich miłośników historii do naszej Biblioteki! W tym dniu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Powstaniec Śląski" zabrała nas w podróż  do  roku 1920 prezentując  :
- stanowisko wojska polskiego i stanowisko karabinu maszynowego, oraz stanowisko wojsk bolszewickich,
- szpital polowy z roku 1920,
- bojowe stanowisko powstańcze - II Powstanie Śląskie oraz  posterunek niemiecki.
Całość zainaugurował  patriotyczny występ artystyczny dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Nie lada atrakcją była  także możliwość udziału w historycznej grze terenowej, pod hasłem "Idą Powstańcy". Gra nawiązywała  do wydarzeń Bitwy Warszawskiej oraz Powstań Śląskich . Harcerze   zaprosili  do nauki musztry, udzielania pierwszej pomocy oraz wspólnego śpiewanie pieśni patriotycznych i harcerskich, które pierwotnie miały odbyć się przy ognisku, ponieważ  aura popsuła nam szyki śpiewy rozbrzmiały w budynku Biblioteki.
Doskonałym uzupełnieniem wydarzenia była także  wystawa: "Śląsk - droga do Niepodległości" , udostępniona dzięki uprzejmości   Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a pokazująca walki Ślązaków o polskość.  Odwiedzili nas także przedstawiciele siemianowickiej Policji , którzy zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy w aspekcie  Covid -19 oraz przybliżyli  projekt o nazwie KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZIECZEŃSTWA. Tym akcentem zakończyliśmy pełen wrażeń dzień  z historią w tle.
Wydarzenia zostały  zorganizowane  pod hasłem: „1920: Warszawa- Śląsk” i odbyły się w ramach  programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nazwa programu dotacyjnego: „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920”.


 

  

Relacja z wydarzenia:
Bibliofest, czyli II Festyn Biblioteczny przeszedł do historii jako niezwykle udana impreza. Wszystko tego dnia zagrało: dopisała pogoda, przybyli nasi wierni czytelnicy, a dobre humory nas nie opuszczały.
Udowodniliśmy, że biblioteka to miejsce, gdzie można nie tylko wypożyczyć książki i poczytać prasę, ale również świetnie się bawić z całą rodziną. Było mnóstwo atrakcji dla małych i dużych, a także dla naszych czworonożnych przyjaciół, a to wszystko z zachowaniem wymogów sanitarnych obowiązujących na czas pandemii. Podczas wymianki książkowej i kiermaszu  była możliwość odświeżenia swojej domowej biblioteczki. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Bitwa Warszawska #wiktoria1920", odbywającym się w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920” Niepodległa  na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie lada atrakcją były bańki mydlane, co zresztą widać na załączonych zdjęciach. Tego dnia wręczono także nagrody w konkursach  ogłoszonych na czas wakacji: na postać Pippi oraz na recenzję książki.
Nasi żądni przygód czytelnicy oraz wielbiciele historii naszego regionu , mogli sprawdzić się w grze edukacyjnej „Z Powstaniami Śląskimi w tle”, oraz w rodzinnych rozgrywkach historyczno-edukacyjnych gier planszowych. Wszystkie te atrakcje  odbywały  się w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920” Niepodległa  na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właściciele czworonogów pogłębiali swoją wiedzę na temat komunikacji między człowiekiem a psem podczas wykładu Pani Magdaleny Świderskiej z Uniwersytetu Twojego Psa. Odważni sprawdzali swoją wiedzę o Unii Europejskiej w przyjaznej formie zabawy, gdyż gościliśmy przedstawicieli Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct z Rybnika. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli również przedstawiciele siemianowickiej Policji. Była możliwość zobaczenia radiowozu od środka. Odwiedzili nas także harcerze, którzy zorganizowali m.in. pokaz pierwszej pomocy, było także granie na gitarze i pląsy. Małych wynalazców zaprosiliśmy na stoisko z eksperymentami. Fashionistki - te starsze i te młodsze - mogły upiększyć swoją fryzurę o gustowne kolorowe warkoczyki, by potem sfotografować się w fotobudce. Dziękujemy serdecznie Pani Prezydent Marcie Suchanek-Bijak, która odwiedziła nas tego popołudnia oraz Panu Krzysztofowi Nosowi – Naczelnikowi Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta, który również przybył na naszą imprezę razem ze swoją rodziną. A my już dziś wpisujemy w przyszłoroczny kalendarz kolejny BiblioFest! Do zobaczenia za rok!

Relacja fotograficzna: http://www.mbpsiemianowice.pl/index.php/204-bibliofest


17 września na stronie facebookowej oraz kanale Youtube naszej biblioteki odbędą się poniższe publikacje:

1. Wywiad on-line z ppłk. Januszem Kamockim, żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie represjonowanym przez władze komunistyczne - opowie m.in. o swoim zaangażowaniu nie tylko w działania niepodległościowe w trakcie walk o wolność i niepodległość, ale i o tym, czym jest dla Niego współczesny patriotyzm.

Wywiad z Panem ppłk Januszem Kamockim żołnierzem Armii Krajowej

2. wykład Tomasza Saneckiego, historyka, autora książki "Historia I Pułku Strzelców Bytomskich" - opowie o śląskich ochotnikach, którzy wykazali swoje przywiązanie do Polski walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej, w której szczególnie odznaczyli się podczas Bitwy Warszawskiej.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia i wysłuchania wykładu Pana Tomasza Saneckiego, redaktora portalu "Mój historyczny blog". Wydarzenie organizowane jest w ramach programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Koalicje dla Niepodległej #Wiktoria1920 ".

Z kolei w październiku zapraszamy do obejrzenia wykładu online:

3. Wykład dr. hab. Zdzisława Janeczka, historyka, publicysty, działacza NSZZ "Solidarność" i społecznika, który wygłosi wykład pt. "Górny Śląsk a wojna polsko-bolszewicka na łamach "Gwiazdki Cieszyńskiej". Relacje i komentarze. W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i II Powstania Śląskiego".

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wykładu Zdzisława Janeczka- historyka, będącego zwieńczeniem Programu Grantowego "Koalicje dla Niepodległej"#wiktoria1920

Od 26 września zapraszamy do obejrzenia wystawy "Śląsk - droga do Niepodległości" wypożyczona z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, pokazujące walki Ślązaków o polskość.