◄◄  ◄  ►►  ► 
MAJ 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Tydzień Bibliotek 2015 już za nami

    „Wybieram Bibliotekę”   pod tym hasłem w  dniach 8-15 maja   odbywał się  XII Tydzień  Bibliotek.  Książnica  w Siemianowicach Śląskich stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich użytkowników, będąc miejscem spotkań różnych grup społecznych i wiekowych, dlatego też mamy   nadzieję, że  każdy  w tym wyjątkowym czasie znalazł  coś dla siebie. Tydzień Bibliotek zainaugurowaliśmy obchodami Dnia Bibliotekarza, który był doskonałą okazją do podsumowań, wymiany doświadczeń i zwyczajnie rozmowy.  Podczas całego tygodnia można było dokonać wymiany książek, wystarczyło przynieść do Biblioteki Centralnej swoją, przeczytaną już  książkę, którą można było wymienić na inną.
      W  Galerii Otwartej zainaugurowano wystawę   „Przenikanie katartyczne”, której autorem jest artysta z Czech - Vit Adamus. Autor z wykształcenia jest pedagogiem, a z zamiłowania artystą - samoukiem. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą.  Zgromadzeni na wernisażu goście mogli nie tylko podziwiać niesamowite obrazy i światy wykreowane przez artystę ale także usłyszeć co dla autora stanowi inspiracje oraz co tak naprawdę oznacza tytuł wystawy.
11 maja fani rękodzieła tworzyli wiklinowe koszyki podczas warsztatów  z cyklu „Spotkania z wyobraźnią”, tym razem organizowanych pod hasłem: „Drugie życie gazet czyli wiklina papierowa”.
13 maja podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki,  rozmawialiśmy na temat książki Stiega Larssona „Zamek z piasku, który runął”. Kontynuując wątek kryminalny - 14 maja spotkaliśmy się z wielbicielami literatury „ze zbrodnią w tle” na spotkaniu poświęconym sylwetkom najpoczytniejszych obecnie skandynawskich autorów kryminałów: Stiega Larssona, Camilli Läckberg oraz Jo Nesbø. Podczas spotkania można było nie tylko zapoznać się z pozycjami wspomnianych autorów, dowiedzieć się co nieco o ich życiu, twórczości, ale także poznać ciekawostki z ich życia, jak, kiedy i dlaczego napisali swoje książki, co sprawiło, że to właśnie pisanie stało się ich sposobem na życie. O  ciekawostkach z życia i twórczości lubianych autorów opowiedziała Marta Matyszczak – dziennikarka, wielbicielka kryminałów, laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne. O tym, że spotkanie się podobało  świadczy fakt, iż zaraz po spotkaniu zniknęły z półek Biblioteki wszystkie książki  Stiega Larssona, Camilli Läckberg oraz Jo Nesbo. Zwieńczeniem odchodów Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej  było niezwykłe spotkanie autorskie. Niezwykłe bo  był to  wieczór pełen wspomnień, przepojony patriotyzmem, pokazujący pasje społecznikowskie i ogromną miłość – dorosłych dzieci do ojca.  A wszystko to za przyczyną  niewielkiej książki , wspomnień  Jana Szczepańskiego pt. Moje Szkoły. Książka ukazała się staraniem córek autora; Pań: Wandy Piętniewicz, Danuty Markiewicz i Zofii Strzybny. Książka Moje szkoły, to opowieść o chłopcu  z biednej chłopskiej rodziny, który krok po kroku zdobywa wykształcenie, kończy kolejne szkoły i który  w okresie międzywojnia  i po II  wojnie światowej jest znanym i cenionym  pedagogiem i społecznikiem oraz założycielem Uniwersytetu Powszechnego w Siemianowicach Śląskich. Spotkanie uatrakcyjniły recytacje wierszy Pana Jana Szczepańskiego w  wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr  1 w  Siemianowicach Śląskich. Szereg atrakcji przygotowała nie tylko Biblioteka Centralna, ale także placówki filialne, gdzie odbywały się spotkania czytelnicze, zajęcia dla najmłodszych, wystawy… Nie zabrakło życzeń, które na ręce Pani Dyrektor Wiesławy Szlachta wraz z przepięknym bukietem złożył Pan Prezydent Rafał Piech.  
Tydzień Bibliotek dobiegł końca, co nie znaczy , że spoczęliśmy na laurach, już teraz obmyślamy kolejne atrakcje na najbliższe miesiące.