◄◄  ◄  ►►  ► 
MAJ 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

„Młodzi (z) pasją” poetycką – Jarosław i Paweł Englerowie w Bibliotece

Wraz z wiosną budzi się w nas nadzieja, rodzi się w naszych sercach miłość, wszystko wydaje się piękniejsze… Szare dotąd dni stają się jasne jak… poezja! Nie przez przypadek właśnie w pierwszy dzień wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. I chociaż ta ulubiona przez wielu pora roku panuje od ponad tygodnia, to wczoraj (30.03.2017) zawitała w sposób szcze-gólny do Miejskiej Bibliotece Publicznej, dzięki obecności wyjątkowych gości: Jarosława i Pawła Englerów. Siemianowiccy poeci spotkali się z młodzieżą Liceum Katolickiego, by podzielić się nie tylko swoimi utworami, ale też refleksjami na temat tworzenia i przeżywania poezji.

Jarosław Engler przygodę z poezją rozpoczął w latach 80. ubiegłego wieku. Ma w swoim dorobku artystycznym liczne wiersze, teksty piosenek a także obrazy namalowane akrylami. Jest członkiem Grupy Artystycznej „Laura” (wcześniej „Spichlerz 86”) oraz Grupy Arty-stycznej „Sztuka bez barier 14”, w której realizuje swoją pasję aktorską. Wydał cztery tomiki wierszy: „Gołąb w rynnie, czyli los Ślązaków” (2004), „Pomaluj” (2011), „Gołąb w rynnie, czyli Richter i inne wiersze”(2012) oraz „Przeobrażenie” (2016). Publikował również w „Ka-lendarzu Siemianowickim”, w krakowskiej antologii „Godzina dwudziesta pierwsza trzydzie-ści siedem. Głos poetów po śmierci Papieża Polaka” (2005).

Paweł Engler odziedziczył zamiłowanie do poezji po ojcu, który od początku był dla młodego poety wzorem. Pierwsze utwory, dyktowane miłosnymi zauroczeniami, napisał mając kilka lat. Dzisiaj ma już na swoim koncie 300 wierszy i ok. 100 tekstów piosenek. Wiele z nich było nagradzanych w konkursach lokalnych i wojewódzkich. W wieku 15 lat po raz pierwszy stanął na poetyckiej scenie obok ojca; od tamtej pory bierze udział w wydarzeniach, spotkaniach poetyckich, recytując swoje utwory. Paweł opowiedział niezwykle uważnym słuchaczom o etapach swojego poetyckiego dojrzewania. Podkreślił, jak przełomowym momentem w życiu było odejście Mamy. Właśnie Mamie zadedykował wiele utworów, które jeszcze w tym roku zostaną opublikowane w debiutanckim tomiku.

Ojciec i Syn. Chociaż dzieli ich pokolenie, to więcej jest w nich artystycznych podobieństw niż różnic. Można dostrzec u nich ten sam sposób odczuwania poezji, jej istoty oraz potrzebę, traktowaną jako misję, wychodzenia do ludzi z tą niezbyt popularną dziś sztuką. Łączą ich też zainteresowania muzyczne. Twórczość zespołu „Universe”, osoba i teksty Mirosława Breguły zostały wspólnie przywołane jako jedno ze źródeł inspiracji. Zarówno Jarosław i Paweł współpracują ze śląskimi muzykami, kapelami uprawiającymi przeróżne gatunki muzyczne. Uczestnicy spotkania wysłuchali piosenki zespołu „Full Light” z tekstem Pawła Englera „Dla Ciebie”. Poeci wspomnieli o swoich kontaktach z kapelą „Oberschlesien”, która wykorzystała wiersz Jarosława „Richter” do piosenki o tym samym tytule.

Obaj poeci promują śląską gwarę i wszystko co związane jest z naszą małą ojczyzną m. in. prowadząc audycje w Nowym Radiu BaRyS.

Ojciec i Syn, we wspaniałym duecie, przekonywali młodzież, że warto spróbować swoich sił w mowie wiązanej. Przelać na kartkę swoje myśli, dręczące pytania, w strofach wiersza opisać swoje radości, nadzieje ale i smutki, żale, tęsknoty i w ten sposób dać upust emocjom, tak jak niektórzy robią to pisząc pamiętnik, prowadząc popularne dzisiaj blogi.

Życzymy wszystkim obecnym na spotkaniu inaugurującym nowy cykl biblioteczny „Młodzi (z) pasją”, udanych debiutów poetyckich…
„I niech wiersz, co ze strun się toczy,
Będzie, przybrawszy rytm i dźwięki,
Tak jasny jak spojrzenie w oczy
I prosty jak podanie ręki.”
(L. Staff „Ars poetica”)

Już dziś zapraszamy na spotkanie z młodym pisarzem Wojciechem Goskiem, autorem książki „Dziedzic i nowe imperium”, które odbędzie się 24 kwietnia, o godz.11.00, w Bibliotece Centralnej.