◄◄  ◄  ►►  ► 
MAJ 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Twórcze pasje w bibliotece

W piątek 13 września w Czytelni odbyło się kolejne spotkanie z ?igłą i nitką?. Twórcze pasje jego uczestniczek tym razem realizowały się w technice sutasz. Jest to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek, czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe.                   
Sutasz to technika, która powstała we Francji w pierwszej  połowie XIV wieku. Była wykorzystywana przy produkcji  sukni oraz biżuterii. Swego czasu przyłożyli do niej rękę holenderscy mistrzowie i tak pojawiła się technika, przypominająca słynne rosyjskie taśmowe tkactwo. Przez wieki technika ta stała się samodzielnym kierunkiem sztuki. W XIX-XX wieku haft sutaszowy stracił na znaczeniu i używany był zazwyczaj tylko przy produkcji kostiumów teatralnych.
Ożywienie mody na haft sutaszowy odbywa się dziś. Można zobaczyć przeróżną biżuterię - naszyjniki, broszki, kolczyki, bransoletki, torebki, wachlarze, spinki do mankietów, agrafki itd.
Prace uczestniczek warsztatów, dzięki szerokiemu wyborowi materiałów i kamieni ozdobnych, były barwne i niepowtarzalne. A dzięki sympatycznej, momentami nawet wesołej atmosferze, wieczór spędzony w bibliotece na pewno można zaliczyć do udanych. Mimo, iż był to piątek trzynastego!